fbpx
Bez kategorii

SSC Tuatara: Amerykanie wreszcie przebiją 480 km/h?

Pebble Beach Concours d’Elegance to istna świątynia motoryzacji. Zawsze myślałem, że Genewa, Detroit to kolebka motoryzacji, al epo ilości premier w PB to chyba jest obecnie liderem tworzenia marzeń motoryzacyjnych!

Amerykańska firma SSC ponownie wraca na salony. Warto przypomnieć, ze jakiś czas temu to właśnie ich samochód Ultimate Areo nosił miano najszybszego produkcyjnego auta na świecie.Wygląda na to, że mają nadzieję na ponowne wejście na szczyt dzięki 300 mph SSC Tuatara! SSC Tuatara została zaprojektowana przez Jasona Castriotę, byłego projektanta Pininfarina. Który nie zmiennie od 2011 roku udoskonala sylwetkę auta, która podobno nie zmieniła się zbytnio w porównaniu do prototypu. Jedną z zalet tego eleganckiego nadwozia jest to, że Tuatara zyskuje współczynnik oporu wynoszący zaledwie 0,279. W porównaniu z  0.38 cd Bugatti Chirona i 0,37 cd Koenigsegga Agera RS. Nadwozie zbudowane jest w całości z włókna węglowego, oczywiście wszystko opiera się o carbonowy monocoque. SSC Tuatara będzie napędzany przez ich autorski 5,9 litrowy silnik V8. Jednostka ma 1,750 KM mocy na E85 i 1350 KM na paliwie 91-oktanowym. Został zaprojektowany we współpracy z Nelson Racing Engines, będzie używać podwójnych turbosprężarek i podwójnego wtrysku.

Wszystko jest spięte 7-biegowym automatem, a moc przenoszona jest na tylne koła. Wszystko razem waży 1,247 kg. Dla porównania, Chiron waży 1,995 kg na sucho, a Agera RS 1,395 kg. W tej chwili nie ma żadnych czasów, jednak podejrzewam, że SSC będzie w stanie przebić 280 kmh (300 mph), ale nie mam pojęcia ile może mieć do 100 kmh.

Pod tym wpisem nie będzie komentarzy wpadaj na fejsa wilczka i tam podziel się opinią.